Thursday 15 March 2012

Washingtoni trip

9.03.12
washington d.c tripp

Allan hoiataskodus, et olge ettevaatlikud seal liigeldes. v2idetavalt v6is peale paari kvartalit jalutades,  sattuda kiiresti "kahtlasesse" rajooni.  Washington D.C poole hakkasime s6itma reedel umbes kella 16 paiku. ees oli 5 p2evane trip. Alexi, Lorna ja Alisoniga. K6igil olid kaasa pakitud suured spordikotid kui mul oli 1 ainus seljakott. ju siis olen light packer. Olime s6itnud umbes 5 km kui Alex juba kysis, et kas saame tagasi minna, kuna ta unustas l2paka kaasa v6tta ja tahtis tripi ajal filme vaadata. Tagasi siiski ei p66ranud. Piiri yletamine oli seekord kiire ja sujuv ning p6rutasime Buffalost l6unapoole m66da Interstate US 90. S6itsime m66da mitmetest v2ikelinnadest ja kyladest. Paljud nendest olid olnud kunagi t66stuslinnad, mis nyydseks on oma aja 2ra elanud ja tunduvad vaikselt lagunevat. Teekond ise  oli suhteliselt m2gine/ yles-alla. k6rvad l2ksid pidevalt lukku. Iga uue linnapiiri peal oli silt - "Buckle up"( traksid kinni), yhes kohas oli isegi silti veidi huumoriga rikastatud "buckle up for the next million miles".Maantee oli pidevalt mitmerealine (3-4 rida), aga osad inimesed ei ole siiani aru saanud, et vasakpoolne rida on m6eldud m66da s6itmiseks. Rekkasid oli teel h2sti palju, peaaegu iga kolmas s6iduk. Teatud pikkadel alla suunduvatel kurvidel oli rekkade jaoks eraldi " runaway truck lane", mis n2gi v2lja selline yles suunduv r2mp,  juhul kui nt pidurid peaks yles ytlema, siis saavad sellele reale 2ra s6ita ja fyysika seaduste kohaselt ise l6puks seisma j22da. Mis veel nende v2ikelinnade puhul silma j2i oli see, et k6ik elumajad on nagu yksteise kylge ehitatud. Kui L6una-Ameerikas v6i kusagil L6una Aafrika vabariigis on m2gistel aladel peaaegu yksteise peale ehitatud 4 seinalised plekist favelad (nende jaoks"elumajad"), siis siin kaugelt vaadates j22b sama mulje, ainult et siinsed majad on paksemate seintega. 
Esimene 6ine peatus oli Pittsburghi l2hedal washingtonis, Pennsylvania osariigis. j6udsime hotelli kella 22 paiku ja kui 6eldi, et Washington on umbes 20 minuti kaugusel siis j2ime k6ik korraks m6tlema, et mida helli me siis siin peatume. Aga tuli v2lja, et siin on samuti koht nimega washington ja U.S.A pealinn Washington D.C on siiski veel 4h kaugusel.
J2rgmisel hommikul trippisime peale kosutavat hommikus66ki edasi. Imetledes igasugu m66duvat reljeefset maastikku n2gime kaugel ees seisvat p6levate ohutuledega rekkat, veidi suitsemas. kui l6puks l2hemale j6udsime ja m66dusime, siis n2gin, et terve rekka kabiin oli seest laus leekides ( i guess for that guy nothing has sucked more ass than that situation :P). M6ned minutid hiljem  oli vastas-suunast n2ha syndmuskoha poole kimamas 4 erinevat tulet6rje autot. Hakkasime j6udma Washingtoni l2hedale. Linna sisse viiv maantee I-270 SPUR oli yhes suunas minev 5-6 realine  "exit'eid" t2is r2gastik. Navigeerimist ei teinud kergemaks ka GPS, mis  suunas meid pidevalt ja m6tetult edasi-tagasi paralleelselt jooksva tee peale. Saime l6puks edukalt metsa/parki l2biva George Washington Parkway peale. Kell oli umbes pool kolm,  m6ned p66rded veel ja olimegi H ja 14nda t2nava peal Hilton Garden Inn hotelli ees. Hotell asetses u 2 km kaugusel Valgest majast, aga sellest peatselt. Pakkisime oma asjad tubades lahti ja liikusime ysna peagi "washington welcome center'i " poole, kust saime endale linna tutvustava trolli-tuuri piletid. V2ljas trolli oodates oli n2ha yhiskondlikku t66d tegevat indiviidi (vahetamas prygikastidel prygikotte), keda valvasid relvastatud ohvitserid. Istusime esimesena Rohelisele liinile. Juhi nimeks oli Bob. trollibuss ise oli ..noh pilt r22gib ise enda eest.

M66dusime trolliga igasugustest majadest, teatritest samal ajal kui juht jutustas erinevaid ajaloolisi fakte, mis v2ga meelde ei j22nud. keegi kindral, kusagil kynka otsas lasi kedagi, juhtis v2gesid ja nyydseks on temale pystitatud ausammas. Umbes taolisi lauseid oli kuulda. Alex ja Lorna l2ksid looma-aia l2hedal maha ning ma Alisoniga j2tkasime oma Rohelist liini. M66dudes majadest ja hotellidest kus olid elanud/viibinud Ronald Reagan, JFK ja igasugu erinevad linnapead. Yks huvitav fakt yhest majast. Nagu eelnevalt mainisin, on k6ik majad yksteise otsa/kylge ehitatud. Yks maja oli ehitatud kahe maja vahele nii kitsana, et selle maja elanik sai magada ainult yhte pidi. (kui keegi visuaalselt ei suutnud s6nadest aru saada, siis lihtsalt 6eldes maja laius oli umbes 1,8m )....selle kohta v6ib vist 6elda, et no kurat, ainult ameerikas.
Teekond viis edasi "embassy row'ni", ehk teel6ik, kus olid mitmekymned erinevate riikide saatkonnad, viimasena tuli 2ra ka Eesti oma.

Pea igal majal oli oma ametlik nimi, aga pika peale j6udis kohale, et tegelikult ei ytle need nimed midagi, v6i mis seal majas (nt mingi office building ) parasjagu toimub. v6ibolla on asi selles, et ei ole ise piisavalt haritud ja need nimed ytlevad ainult ameeriklastele endile midagi nende ajaloost, aga noh mis seal ikka...
Nr. 19 peatuses otsustasime maha tulla ja jalutada l2bi v2ikse lafayette pargi Valge Maja suunas. Esimene mulje oli kuidagi nagu pettumust valmistav, kuna ootasin midagi suuremat. Mitte, et se just v2ike oleks, aga se maja ei ole nii V2GA suur nagu telekas paistab. Peeter Oja l66ks praegu plekkpurki  vastu pead ja ytleks, et "Kurat se on mingi filmitrikk raisk". 

Valge Maja l6una poolne/majaesine s6idutee pool oli kunagi pidevalt l2bitav, aga peale Oklahoma City pommi plahvatust blokeeriti se teel6ik autodele 2ra. Aia taha saab siiski jalgsi ligi.

J2rgmine vaatamisv22rsus 555 jalapikkune, ainult kivist ehitatud, maarjam2el asetseva "impotendi unistuse" obeliskile sarnanev,   George Washington monument oli rahvale suletud kuna eelmisel aastal oli maav2rin tekitanud suured praod seinte vahele ning hetkel toimusid seal renoveerimis t66d. Sellest monumendist paremale poole j2i se suur ja pikk "Peegelduv bassein" mis ulatus Abraham Lincolni m2lestussambani.
Enne kui j6udsime basseinini oli n2ha eemalt mitmeid politsei autosid vilkuvate tuledega. L2hemale j6udes lugesin kokku 8 autot, kes k6ik olid yhe teel6igu 2ra blokeerinud. k6ige selle keskel oli yks tsiviil BMW X5 ja kogu autole tehti strip searchi.( paljude politsei autode peal oli ukse alumises servas millegi p2rast kirjas SECRET SERVICE, mis nagu kaotab oma pointi kui seda niimoodi avalikult v2lja n2idata, v6i mis?)
 Kogu selle ala l2hiymbruses oli igas suunas pyhendatud mingisugune m2lestussammas: Korea, Vietnami,Esimese ja teise Maailma S6ja ja veel mitmekymnete erinevate s6dade jaoks.basseinini j6udes oli kurvastuseks ka se sait renoveerimisj2rgus ja veest tyhjaks lastud. (j2rgmise p2eva oranzi liini bussijuht ytles, et selles basseinis uuendatakse kogu torustiku systeemi). Pilte sai tehtud ka Abe Lincolni istuvast kujust. Like a Boss!

Vahepeal tundus nagu se Washington on mingi monumentide ja memoriaalide meka. Iga inimese ja syndmuse jaoks on mingi m2lestus sammas pystitatud.
Ja tundub, et ameeriklased on fanaatilised lipu lehvitajad. topivad neid absoluutselt igalepoole. Tulet6rjeauto taga lehvimas, kraanade otsas, George washingtoni samba ymber oli 50 lippu, ..no igalpool.

Linna yldilme paistis olevat muidu v2ga puhas ja korras.


Kell hakkas vaikselt 19 peale liikuma, tahtsime minna Hard Rock Cafe'sse , aga se koht oli puupysti t2is ning ooteaeg uksel oli oma 50 minutit. L2ksime l2hedal asuvasse Cosi v6ileiva kohvikusse (Subway taoline establishment). Kassiir oli india p2ritoluga meesterahvas, kes tundus olevat kuidagi nagu pilves, aga samas r66mus v6i siis lihtsalt veidi lihtlane. mine tea :P....
Teel tagasi hotelli j2i ette Macy's kaubanduskeskus, kus on pidevalt suured allahindlused.
Enne reisile minekut oli k2inud m6te peast l2bi, et oleks vaja osta endale yks pidulik ja korralik ylikond. Barney Stinsoni legendaarsete s6nade j2rgi - Suit up!
Ja mis juhtus edasi oli p2ris h2mmastav. Tahtsin, et hind ei yletaks v2ga 200 dollari piiri (2000 kr). Proovisin
mitmeid erinevaid odavaid clearance sale pakkumisi,aga esialgu olid k6ik kuidagi mingil m22ral m66tudes m66da- liiga lai, liiga v2ike/kitsas jne. L6puks t6i Alison kusagilt yhe musta Tommy Hilfigeri ylikonna, mis l2ks selga nagu valatult, v6i nagu Ace Ventura ytleks - Like a Glove!(peab mainima, et krdi hea tunne oli) ( vaatasin siis l6puks hinda, Ohhooou AINULT 695$  (7000+ kr). ...AGA allahindlusega oli hind 289 ja kuna just sel n2dalavahetusel oli veel lisa allahindlus 20% sain oma elu esimese 700 dollarilise  ylikonna k2tte 240ga. Lisasin tehingule veel yhe uhke lipsu ja kassas makstes ytles kassiir, et kogu s22stusumma on 500 $...seda olukorda saab kokkuv6tlikult iseloomustada yhe s6naga - SWEET! :) ( v66rkeelt mitte valdajad lugege MAGUS! :D)

J2rgmine hommik v6tsime Oranzi trollibussiliini tuuri. Bussijuhi nimi oli Vince. P2ris muhe ja huvitava jutuga afroameeriklane. S6ites m66da teatreid ja selle k6rval asetsevat "t2he t2navat" (betoonis kirjutatud/vajutatud staari nimed ja allkirjad) r22kis Vince naljatledes, et k6ige haiglasem asi mida ta oma liinil n2inud on, oli, et keegi oli pikali kallistamas Dave Chapelle'i t2hem2rki ja tahtis endast pilti lasta teha.
M66dudes yhest majade vahel olevast alleest, p66ras Vince t2helepanu, et sellest t2navast p6genes hobusega John Wilkes Booth (peale seda kui oli Abraham Lincolni maha lasknud). Tegemist oli Ford theater'i majatagusega, kus enamus staarid tavaliselt enne showd sisenesid. 
Teekond viis l6puks Capitol Hill majani. Se ehitis oli Valge Maja sarnane, aga kordades suurem kui esialgu olin arvanud.
 Edasine tee oli t2is igasugu muuseumeid. m2rkimisv22rseim nendest The Smithsonian (kogu se nime kompleks on erinevate majade vahel 2ra jagatud - Natural history museum, Air and space museum, Indian museum, jne.)  m66dudes NASA Air and Space muuseumist p66ras Vince t2helepanu selle kyljes olevale futuristlikule tumedale klaas ehitisele (n2gi v2lja nagu v2ike kohmakas klaas pyramiid). Ta ytles, et kogu oma 15. aastase bussijuhi karj22ri jooksul ei teadnud ta mis seal majas t2pselt on ning yhel vabal p2eval otsustas ta seal 2ra k2ia. Tuli v2lja, et se ei olnud midagi muud kui vana hea kiirrestoran McDonalds.
M6ned peatused hiljem astusime teise, Punase, liini peale, mis viis meid Arlingtoni Surnuaeda. Kuna surnuaed oli m66tmetelt yyratult suur , k2is iga 15 minuti tagant teatud ringil pikk l66ts-buss. Bussis on eraldi giid kes seletab  kes kusagil maetud on ja mis millegi jaoks pyhendatud on. Meil osutus giidiks selline v2heke ylekaaluline  afroameeriklane kellel oli soselus (kui se s6na kellelegi ei ytle midagi, siis pmst t2hendab se seda, et r22kides, eriti S'i h22ldades tatti pritsib :D)

...igatahes mikrofoni peale oli tal k2garasse  keeratud eraldi soft embo taoline majapidamis paber, et mikrofoni mitte t2is tatistada ..ju siis oli ta tommyboy r2pi riimidest 6ppust v6tnud ja on aru saanud, et mikrofon on t66riist millega m6tteid m66da saali suunata ja ei loe, et k6larid on pask, aru saab see kes kuulab ja ei taheta seda jagada mingi nagaga, kes selle t2is tatistab ja vabadades tagastab nagu nii olekski k6ik 6ige aru saamata, et mikri n2ol on tegu osade inimeste ainukese t6elise s6braga kellega valeh2bi tundmata saab r22kida k6igest.


Surnuaeda on maetud muuhulgas ka JFK ja enamus presidente, kindraleid ja igasugu esteete. kokku on sinna maetud rohkem kui 400000 inimest. Valged kivist ristid on k6ik symmeetriliselt reas ja n2htavad niikaugele kui silmapiir ulatub. Bussiringi l6pp-peatus oli "tundmatu s6duri haud", mida kaitses relvastatud ohvitser, marssides vaikselt edasi tagasi. Iga tunni tagant oli ametlik vahetuse yleandmine teisele ohvitserile. Ausalt 6eldes, kuigi k6ik liigutused kolme ohvitseri vahel olid synkroonitud viimse sammuni , oli se pea kymne minutiline vahetuse yle andmine liiga pikk. really, what's the point?? Ja kuigi tegemist on siiski veel aktiivse surnuaiaga ei saa mainimata j2tta, et yldmulje on siiski, et tegemist on nagu turisti atraktsiooniga mida tuhanded inimesed kylastavad ja pildistamas k2ivad.


m6ned tunnid hiljem olime valmis minema Verizon Centerisse(mahutavus 18506), vaatama Washington Capitals'i ja Toronto Maple Leafsi vahelist hokim2ngu. Minu jaoks j2rjekordne uus elamus. Inimesi oli kohal umbes 10000. Meie istekohad olid neljandal korrusel, viimastes ridades. ja kui koridorist areenile sisenesin, ehmatasin korraks kuna "r6dud/sektorid" olid suhteliselt j2rsu (umbes 70 kraadise) nurga all.

M2ngu oli huvitav j2lgida, aga Kanada meeskond oli kuidagi nagu liimist lahti ja sai 2-0 p2he. Igakord kui Capitals v2rava sai r6kkas kogu saalit2is inimesi t2iest j6ust.
Hotelli tagasi j6udes sai telekast vaadata vana head "elu on nagu shokolaadi karp " Forrest Gump'i filmi...

Esmasp2eva hommikul logisime ennast tubadest v2lja, aga j2tsime kotid veel hotelli, et k2ia erinevates muuseumites, kuna pea k6ik muuseumid on seal tasuta sissep22suga. Alisoniga k2isime Natural History ja Nasa Air and Space muuseumis.
Kella nelja paiku hakkasime hotellist tagasi s6itma Pennsylvania suunas. Peatusime Premium Outlet kaubanduskeskuses, et teha viimaseid odavaid oste. Enne teele asumist k2isime tanklast l2bi, et paak t2is panna ja akna puhtaks pesta. Pesen siis vaikselt esiklaasi kui pil j22b auto esisel olevale suurele mustale neljakandilisele laigule, mille peal peaks olema nelja kruviga kinnitatud numbrim2rk. Tuleb v2lja, et keegi on rotti pannud. Helistasime 911, et teavitada asja igaskjuhuks. kohale saadeti State trooper, kes avas mingi keiss faili, et kui vahepeal m6ni politsei rajalt maha v6tab siis saab 6elda, et on registreeritud jne. Meie endi m2letamist m66da oli washingtoni hotelli sisenedes numbrim2rk alles. ja hotellis oli Valet' parking ja auto kusagil ei k2inud. Helistasime hotelli ja lubati turvakaameratest uurida, et mis v2rk on - siiani pole nad tagasi helistanud. samas v6ib neil palju jama kaela tulla kui nad seda ka tunnistaksid.
r22kisime ohvitseriga veidi juttu, et olime washingtonis jne, mille peale ta ytles, et jah washington on tuntud selle poolest, ehk siis kriminaalse aktiivsuse poolest. Et kas olime t2hele pannud liigset politsei kohalolekut? ning j2tkas oma juttu, et kui tal vaba p2ev oleks, ei l2heks ta washingtoni ilma relvata. OKEI hea, et nyyd ytled! :D...

Kimasime vaikselt edasi. P2ike l2ks looja ja s6it edenes pimedas. M6ned huvitavad seigad veel tee pealt olid j2rgmised: vastas-suunast s6itsid yhel hetkel nagu filmist kiiruga vastu kolm vilkuvate tuledega state trooperit. 10 minutit hiljem on eemalt n2ha yht vilkuvate tuledega politseinikku. l2hemale j6udes on n2ha et ta on yhe reka taga. Rekast m66dudes n2gin, et reka lastiks oli suur tank, mida politsei auto eskortis.
 6htu edenedes 66bisime yhe 66 veel Hampton holiday Innis.
J2rgmine hommik olime juba s6itnud maha 150 kilomeetrit ning peatusime Grove city kaubanduskeskuses (j2rjekordne Premium Outlet) Igayks l2ks oma eraldi teed. Vaheapeal ristusid teed Aleksiga ja ta ytles, et tal vist rahakott kadunud v6i siis ununes hotelli v6i V6ib olla on autos teksapykste taskus. J6udsime siis l6puks autosse tagasi. Teeb koti lahti ja pole pyksegi. need ununesid ka hotelli. Minu esialgne k6vah22lega v2lja 6eldud m6te oli, et kas sa oled retard? Alison helistas hotelli ja saime kinnitust, et pyksid ja rahakott on seal. JEEE saab j2lle 150 km edasi-tagasi s6ita  ( ma hoian k2es praegu suurt sarkasmi m2rki!) ...P.S meie majast washington D.C'sse on 935 km.

Any questions?

No comments:

Post a Comment